Obsah

Stavanie mája 2016

Typ: ostatné
Stavanie mája 2016 1Takého „mládenca“ sme tu ešte nemali

Jednou z mála ľudových tradícií, ktoré sa v dnešnej modernej dobe zachovávajú, je stavanie mája. Aj v našej obci sa v posledný aprílový deň stavalo. Samozrejme, máj bolo treba najskôr vybrať, spíliť, očistiť, zviesť na ihrisko a prichystať na zdobenie. Obavy, že nám ho niekto napíli tak ako vlani, boli našťastie zbytočné. Tento rok sa konalo stavanie mája v sobotu a preto sa máj zdobil tesne pred stavaním. Nebolo to zlé rozhodnutie. O pomoc sme všetkými možnými spôsobmi – osobne, rozhlasom, písomne výzvou na plagáte, cez facebook poprosili drietomské ženy a dievčatá.

Dovolím si tvrdiť, že žiadna májka v Drietome doteraz nebola zdobená toľkými šikovnými rukami ako tento rok. A keďže to bol krásny strom s takými akurátnymi konármi – ktoré boli síce kratšie ako po minulé roky, ale na druhej strane ich bolo viac – zdobenie nám išlo od ruky. Členky speváckeho zboru stihli zanôtiť zopár pesničiek a v priebehu pol hodiny boli všetky prichystané krepové stužky uviazané. V zmysle tradícií sa na máj ako posledná „ozdoba“ pripevnila fľaška s pálenkou. Drietomanka zahrala pri máji zopár pesničiek, k slovu sa konečne dostala ťažká technika a napriek vrteniu tohto „májového mládenca“ sa opäť raz úspešne s pomocou žeriava podarilo máj postaviť.
Drietomanka v muzicírovaní pokračovala a napriek chladnému počasiu muzikanti vyhrávali a vyspevovali do 22. hodiny, čo určite ocenili všetci, ktorí na ihrisku do tejto hodiny tiež vďaka viacerým spôsobom ohrievania (teplejšie oblečenie, tanec, futbal, alkohol) vydržali.

Hoštáková M.

Fotogaléria


Vytvorené: 5. 3. 2017
Posledná aktualizácia: 11. 4. 2017 23:41
Autor: Správce Webu