Na toto jubileum počas celého roka upozorňovali médiá, politici, rečníci na rôznych kultúrnych podujatiach, atď... Pripomínalo sa, že 28. októbra 1918 Národný výbor v Prahe prevzal moc, ujal sa vlády a prijal prvý zákon o vzniku Československej republiky, čím oficiálne vznikla Československá republika. O dva dni neskôr, 30. októbra 1918 na povolenom verejnom zhromaždení v Martine bola ustanovená Slovenská národná rada a prijatím Martinskej deklarácie potvrdila vznik spoločnej republiky Slovákov a Čechov.
Aj v Drietome sme si tieto udalosti pripomenuli. Oslava sa konala vo štvrtok 25. októbra 2018 o 17. hodine pri budove kultúrneho domu. Bola spojená odhalením pamätnej tabule legionárovi Jánovi Minárikovi, ktorú iniciovali jeho potomkovia z rodiny Pelechovej, najmä vnuk Dušan Pelech. Napriek ťažkým mrakom, ktoré viseli nad nami, nikto z približne 50 účastníkov osláv nezmokol – ani domáci, ani už takí udomácnení hostia z Klubu vojenských výsadkárov SR v Trenčíne či hostia z Považskej sokolskej župy Milana Rastislava Štefánika.
Oslavy otvoril a na úvod všetkých pozdravil starosta obce Jaroslav Mego, ktorý vo svojom príhovore poukázal na snahy Slovákov o svojbytnosť od polovice 19. storočia až do roku 1918.
Po ňom dostal slovo evanjelický farár Mgr. Jaroslav Jurko, ktorý pripomenul, že Slováci naozaj v svojej histórii prežili veľa dobrého aj zlého a v modlitbe vzdal vďaku nebeskému otcovi za Slovákov, ktorí boli ochotní bojovať za svoju vieru i národ a boli pre to ochotní riskovať svoje životy.
Ďalším rečníkom bol člen Klubu vojenských výsadkárov SR v Trenčíne Miroslav Ondráš, ktorý nám priblížil aktivity slovenského domáceho a zahraničného odboja v rokoch 1914 – 1918 a podrobnejšie porozprával o vzniku a bojoch česko-slovenského vojska – česko-slovenských legionároch.
Životopis Jána Minárika vyrozprával jeho vnuk pán Dušan Pelech, ktorý na záver príhovoru odhalil pamätnú tabuľu na budove kinosály.
Nasledoval príhovor pani Oľgy Samákovej, starostky Považskej sokolskej župy Milana Rastislava Štefánika. Pani Samáková poznala Jána Minárika osobne, vo svojom príhovore ho vyzdvihla ako člena Sokola, ktorý v Drietome pomáhal vytvárať podmienky na fungovanie tejto organizácie. Pripomenula aj ďalšie drietomské rodiny, ktoré sa podieľali na aktivitách Sokola v Drietome. V spomienkach sa vrátila napríklad k nacvičovaniu divadelných hier, na ktoré si ešte mnohí Drietomania pamätajú. Vyslovila ľútosť nad tým, že Sokol v Drietome nepokračuje a vzápätí vyslovila nádej, že svoju činnosť v Drietome raz obnoví.
Oslavy umelecky obohatila žiačka základnej školy Anitka Michalcová, ktorá s citom predniesla krásne verše viažuce sa k domovine.
Po slávnostnej časti sme sa presunuli do kinosály. Všetci sme si so záujmom prezreli výstavu, ktorú pripravil pán Dušan Pelech. Nachádzali sa tu informácie o priebehu 1. svetovej vojny, spomienkové predmety na Jána Minárika, fotografie a každého upútala legionárska uniforma. Rodina Pelechová pripravila posedenie s bohatým občerstvením, pri ktorom sa v kinosále príjemne zhováralo a debatovalo do večerných hodín. Možno presne tak isto, ako za čias pána Minárika.
fotky z podujatia:
fotogaleria/rok-2018/oslavy-100-vyrocia-vzniku-csr-25102018-385sk.html