Drietoma - Zjednodušená verzia stránok
Nastavenie veľkosti písma
+

Koronavírusové stavanie mája 30.4.2020

máj

Keď nám v súvislosti s aktuálnou situáciou koronavírusovej epidémie bolo jasné, že stavanie mája sa nebude môcť konať tak, ako sme zvyknutí, chvíľu sme zvažovali, či to má vôbec zmysel.

Ale tradícia je tradícia a starosta obce Jaroslav Mego nepripustil, aby drietomské devy máj postavený nemali. Len sme stavanie obecného mája zorganizovali tak epidemiologicky - s vylúčením verejnosti a s minimálnych počtom ľudí (prax ukázala, že stačia 2 osoby na zdobenie, 2 osoby na stavanie, 1 žeriavnik a 1 starosta).  

V rámci prípravnej fázy sa nič nezmenilo, akurát chlapi, ktorí zabezpečili kmeň a májku, robili v rúškach a v mojej kancelárii som v rúšku strihala krepový papier a chystala špagát na priväzovanie stúh. Starosta rozhodol, že máj postavíme už vo štvrtok 30.4.2020 doobeda. Predpoveď počasia nám síce hrozila dažďom, počasie sa však umúdrilo a slnko už na nás vysielalo teplé slnečné lúče, keď sme zrána máj spolu s kolegyňou Jankou zdobili. Hudobný sprievod púšťaný z mobilu pomáhal, aby nám práca išla ľahšie od ruky. Neskôr sa k nám pridali naši kolegovia Igor a Paľo, s ich pomocou sme stihli vyzdobiť máj za necelú hodinu. Aj sme museli, pretože o 9. hodine sa dostavil objednaný žeriav a šlo sa na vec.

Z bezpečnej vzdialenosti sme s Jankou a starostom sledovali, ako sa máj zdvíhal do výšky. Túto fázu sprevádza najviac obáv a dostávame odpoveď na otázku, či udrží kmeň májku (ktorá je u nás tradične veľká ako vianočný strom), či sa kmeň alebo májka počas dvíhania nezlomí, či sa máj podarí dobre uložiť a zabezpečiť proti pádu... Všetko dobre dopadlo a starosta obce s radosťou o tom informoval sms-kou celé drietomské osadenstvo. Ostáva veriť, že dámy sa stihnú pokochať pohľadom na  pestrofarebný máj skôr, ako z neho prvý dážď urobí jednofarebného „junáka“.

 

link na fotky z podujatia: 

fotogaleria/rok-2020/stavanie-maja-3042020-596sk.html

Dátum vloženia: 30. 4. 2020 14:54
Dátum poslednej aktualizácie: 27. 8. 2020 14:56
Autor: Mgr. Monika Hoštáková