Menu
Obec Drietoma
obecDrietoma

Stavanie mája 2016

Stavanie mája 2016 1

Takého „mládenca“ sme tu ešte nemali

Jednou z mála ľudových tradícií, ktoré sa v dnešnej modernej dobe zachovávajú, je stavanie mája. Aj v našej obci sa v posledný aprílový deň stavalo. Samozrejme, máj bolo treba najskôr vybrať, spíliť, očistiť, zviesť na ihrisko a prichystať na zdobenie. Obavy, že nám ho niekto napíli tak ako vlani, boli našťastie zbytočné. Tento rok sa konalo stavanie mája v sobotu a preto sa máj zdobil tesne pred stavaním. Nebolo to zlé rozhodnutie. O pomoc sme všetkými možnými spôsobmi – osobne, rozhlasom, písomne výzvou na plagáte, cez facebook poprosili drietomské ženy a dievčatá.

Dovolím si tvrdiť, že žiadna májka v Drietome doteraz nebola zdobená toľkými šikovnými rukami ako tento rok. A keďže to bol krásny strom s takými akurátnymi konármi – ktoré boli síce kratšie ako po minulé roky, ale na druhej strane ich bolo viac – zdobenie nám išlo od ruky. Členky speváckeho zboru stihli zanôtiť zopár pesničiek a v priebehu pol hodiny boli všetky prichystané krepové stužky uviazané. V zmysle tradícií sa na máj ako posledná „ozdoba“ pripevnila fľaška s pálenkou. Drietomanka zahrala pri máji zopár pesničiek, k slovu sa konečne dostala ťažká technika a napriek vrteniu tohto „májového mládenca“ sa opäť raz úspešne s pomocou žeriava podarilo máj postaviť.
Drietomanka v muzicírovaní pokračovala a napriek chladnému počasiu muzikanti vyhrávali a vyspevovali do 22. hodiny, čo určite ocenili všetci, ktorí na ihrisku do tejto hodiny tiež vďaka viacerým spôsobom ohrievania (teplejšie oblečenie, tanec, futbal, alkohol) vydržali.

Hoštáková M.

Fotogaléria

Dátum vloženia: 1. 5. 2016 0:00
Dátum poslednej aktualizácie: 11. 4. 2017 23:41
Autor: Správce Webu

Udalosti v obci

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6
1
7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
1
1 2 3 4 5

Sviatok

Meniny má Rudolf, Ralf, Rolf, Rudolfa, Rudolfína

Zajtra má meniny Valér, Apolón, Erich, Verner, Ilma

Facebook

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:2
DNES:288
TÝŽDEŇ:938
CELKOM:1014917

Organizácie a spolky v obci

Obec Drietoma


Obec Drietoma sa nachádza v juhozápadnej časti Trenčianskeho kraja na hranici s Českou republikou. Je súčasťou združenia obcí MAS Biele Karpaty, ktorý tvoria obce Drietoma, Adamovské Kochanovce, Chocholná-Velčice, Ivanovce, Kostolná-Záriečie, Melčice-Lieskové, Štvrtok, Bošáca, Nová Bošáca, Haluzice, Trenčianske Bohuslavice, Zemianske Podhradie. Prirodzenou hranicou mikroregiónu je na severozápade masív Bielych Karpát, na severovýchode hranica katastra krajského mesta Trenčín, na východe a juhovýchode tok rieky Váh.
Severnú a severozápadnú časť územia tvorí pohorie chráneného krajinného úzermia Bielych Karpát, južnú časť krajinný celok Považské Podolie a časť katastra Trenčianska kotlina.