Menu
Obec Drietoma
obecDrietoma

Stavanie mája, 30.4.2015

Staviame my máje, čo nám dajú za ne …. ozývalo sa v minulosti dedinami v predvečer pred 1. májom a ozýva sa aj dnes pri stavaní mája, nakoľko je to jedna z mála tradícií, ktoré sa v našich obciach zachovávajú. No, ťažko povedať, na koľko sa taký máj v minulosti cenil, ale po tohtoročnej skúsenosti to budeme v našej obci vedieť presne (niekto totiž narezal prichystaný kmeň, ku ktorému mal byť pripevnený vršiak mája a keďže to vyšetruje polícia, bude aj vyčíslená škoda). Našťastie bol odložený starý kmeň a tak nám ešte tento rok poslúžil.

No napriek tomu, že sa máj pripravoval a zdobil trochu v strese, večernú atmosféru stavania mája to nepoznamenalo. Program začal o pol siedmej hudobným vystúpením dychovej hudby Drietomanka, ktorá zahrala zopár pesničiek pri ešte ležiacom máji (ten bol ako preliezka veľkou atrakciou pre deti). Následne sme s napätím všetci sledovali stavanie mája – u nás v Drietome tak moderne – s pomocou žeriava. Večer nám svojím vystúpením spríjemnili starší členovia folklórnej skupiny Nezábudky, ktorí vo svojom pásme pripomenuli, ako sa máj staval v minulosti. A potom sa rozprúdila zábava, pri ktorej nám na počúvanie i do tanca hrala Drietomanka. Napriek chladnejšiemu počasiu sa tí najvytrvalejší zabávali až do polnoci.

Hoštáková M.

Dátum vloženia: 1. 5. 2015 0:00
Dátum poslednej aktualizácie: 11. 4. 2017 23:41
Autor: Správce Webu

Udalosti v obci

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6
1
7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
1
1 2 3 4 5

Sviatok

Meniny má Fedor, Fedora

Zajtra má meniny Dana, Danica

Facebook

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:3
DNES:125
TÝŽDEŇ:125
CELKOM:1014104

Organizácie a spolky v obci

Obec Drietoma


Obec Drietoma sa nachádza v juhozápadnej časti Trenčianskeho kraja na hranici s Českou republikou. Je súčasťou združenia obcí MAS Biele Karpaty, ktorý tvoria obce Drietoma, Adamovské Kochanovce, Chocholná-Velčice, Ivanovce, Kostolná-Záriečie, Melčice-Lieskové, Štvrtok, Bošáca, Nová Bošáca, Haluzice, Trenčianske Bohuslavice, Zemianske Podhradie. Prirodzenou hranicou mikroregiónu je na severozápade masív Bielych Karpát, na severovýchode hranica katastra krajského mesta Trenčín, na východe a juhovýchode tok rieky Váh.
Severnú a severozápadnú časť územia tvorí pohorie chráneného krajinného úzermia Bielych Karpát, južnú časť krajinný celok Považské Podolie a časť katastra Trenčianska kotlina.